Saveti za infantilne kolike:
Ovo pomaže kod bolova u stomaku

Vaša beba je nervozna, vrišti i plače, stišće ruke u šake, trzaju nogice prema unutra – i sve to uprkos tome što ste učinili sve što ste mogli da svom mališanu bude udobno. Uobičajeni uzrok: Vaša beba pati od infantilnih kolika. Sastavili smo nekoliko saveta koji su dobri za bebin stomačić.

Humana Eltern küssen Baby

Humana Baby lächelt Mama an

Savet 1: Pažljivo posmatrajte svoju bebu

Odvojite vreme da pažljivo posmatrate svoju bebu i prepoznate njene potrebe: da li su možda gladne? Da li im je pelena puna? Ili su mu potrebni mir i tišina?

U tome pomažu mirno okruženje i strukturirana dnevna rutina. Ako vaše dete postane uznemireno ili vrišti, nemojte ga tapšati po leđima. Izbegavajte previše kretanja i glasnu muziku ili bučne igračke. Ako ljuljate bebu, radite to polako i mirno.

Ako je vreme za spavanje, ostavite dete na miru da zaspi i nemojte odmah skakati ako počne da plače. Nemojte da legnete pored njega da biste mu pomogli da zaspi. Za neku decu je od pomoći ako njihova spavaća soba nije potpuno mračna i ako vaše dete može da vas čuje kako govorite iz susedne sobe.

Duboko udahnite i zapamtite da se do sada vaše dete može izraziti samo kroz plač. I pokušajte da ostanete hladni, smireni i pribrani čak i ako vam je ponekad teško.

Da li treba da prilagodim ishranu dok dojim?

U prošlosti je dojiljama savetovano da izbegavaju hranu koja izaziva nadimanje, kao što su mahunarke, povrće iz porodice kupusa i luk. Međutim, nema jasnih dokaza da je ovo izbegavanje korisno. Ovih dana se promene u ishrani dojilje ne smatraju korisnim u smanjenju infantilnih kolika. U stvari, plan obroka ne bi trebalo da bude nepotrebno restriktivan tako da ne šteti majčinom unosu hranljivih materija iz dobro izbalansirane ishrane.

U određenim slučajevima sa osnovanom zabrinutošću, izostavljanje određenih namirnica može biti prikladno.
Molimo vas da prvo konsultujete pedijatra.


Humana Baby hält Papas Finger

Savet 2: Ispravna tehnika hranjenja na flašicu

  • Ne terajte dete da podrigne samo na kraju hranjenja, već mu dozvolite da ima kratke preventivne pauze za podrigivanje tokom celog hranjenja.
  • Kada hranite na flašicu, uverite se da je cucla prave veličine, kao i otvor za cuclu. Mleko bi trebalo polako da curi kada držite bocu naopako.
  • Držite flašicu tako da cucla uvek bude puna i da nema vazdušnih džepova u mleku.
  • Uvek pripremite formulu tačno prema uputstvima na pakovanju i nemojte da je činite jače koncentrisanom.

Savet 3: Relaksacija za vašu bebu

  • Nosite bebu licem nadole u ​​'držaču za stomak': Da biste to uradili, stavite bebu na stomak preko podlaktice i pažljivo je poduprite drugom rukom.
  • Mnogo kontakta sa telom daje vašem malom suncu osećaj sigurnosti i sigurnosti.
  • Mala, dopola napunjena (ne vruća!) flašica za vodu ili topli jastuk stavljen na stomačić će dobro doći vašoj bebi. Obavezno prethodno testirajte temperaturu na unutrašnjoj strani ručnog zgloba kako se beba ne bi opekla.
  • Kupanje takođe može opustiti vašu bebu.
  • Pevanje je vredno truda jer smiruje vašu bebu, a takođe i vas.
Humana Papa sieht sein Baby liebevoll an

Potražite pomoć od svog pedijatra ako...

... vaše dete više ne dobija na težini
... neće da sisaju ili hranjenje postaje problem
... mnogo bljuckaju i pokazuju da ih boli ili sve više nadvijaju leđa
... vaša beba takođe počinje da ima problema sa spavanjem
... brinete da će vas plač toliko uznemiriti da više nećete moći da se kontrolišete.

Takođe konsultujte sa patronažnom sestrom.


Humana - Baby liegt auf dem Bett und turnt

Savet 4: masaža stomačića

Od 6. nedelje* nadalje, možete da isprobate masažu stomaka svoje bebe. Masaža stomaka ne samo da pomaže varenju, već zajedničko iskustvo takođe opušta vas i vaše dete i podstiče vaše razumevanje jedno drugog.

Trebaće vam:

  • Ulje ili losion za masažu pogodno za bebe.
  • Prijatno topao prostor.
  • Mirna atmosfera – ne zaboravite da isključite telefon.
  • Rutina – neka masaža postane zajednički ritual.
  • Dozvola bebe: Primetićete ako vaš mališan ne uživa u masaži. Ako je tako, pokušajte ponovo drugi put.
  • Dobro vreme za masažu stomaka je posle podnevnog spavanja. Uverite se da nikada ne masirate bebu kada je njen stomak pun. Sto za previjanje je idealno mesto jer predstavlja poznato okruženje za vašu bebu i takođe je prilagođen vašoj visini. Ako je moguće, prekrijte prostirku za previjanje prethodno zagrejanim peškirom.
  • Prislonite bebine noge na svoje telo. Kroz kontakt očima i posmatrajući svoju bebu, moći ćete da kažete u čemu ona uživa. Nežnim, kružnim pokretima pomičite vrhove prstiju oko pupka u smeru kazaljke na satu. Ovo ublažava gasove i grčeve i stimuliše varenje vaše bebe. Da biste završili, nekoliko puta lagano pritisnite bebina kolena prema stomaku kako bi gasovi lakše izašli.
  • Efekat masaže možete povećati korišćenjem prethodno zagrejanog jastuka. U ovom slučaju nemojte koristiti ulje ili losion za masažu.

* Važno: Pupak vaše bebe treba da je već zarastao. Molimo vas da se prvo konsultujete sa pedijatrom.

Sledeće bi vas moglo zanimati

Ako želite da saznate više o alergijama i intoleranciji, možda će vas zanimati sledeći članci.

back to top